Del 28 al 31 de juliol té lloc a Madrid el Campionat d’Espanya d’aire lliure 2021/2022 on Catalunya ha estat representada per un equip d’esportistes format per 27 arquers i 13 arqueres que van entrar en joc, al llarg dels quatre dies de competició, per aconseguir les primeres posicions del medaller nacional.
Els atletes catalans aconsegueixen arribar al pòdium nacional tant en categoria individual com per equips, amb la medalla d’or de Jordi Ricart en arc compost júnior i les medalles de bronze pels equips d’arc recorbat femení i d'arc recorbat veterà mixte.
CATEGORIES JÚNIORS, CADETS I MENORS DE 14 ANYS
A partir del dijous, el camp esportiu de la Universidad Complutense de Madrid va començar a reunir als primers esportistes dels més de 700 atletes d’arreu d’Espanya que durant tot el cap de setmana van participar a l’última cita del calendari nacional d’aire lliure de la temporada 2021/2022.
Els primers torns de la competició van estar protagonitzats pels joves arquers de categories júniors, cadets i menors de 14 anys d’arc recorbat i compost.
En divisió recorbat hi va participar Claudia Garcia, Maria Pérez, Alexandra Solà, Arnau Borrull , Daniel Espés, Miguel Galán i Pep Rosell (menors 14 anys), Pablo Espés, Gerard Safont, Lucia Ramos, Izaskun Garcia i Emma Serra (cadets); Núria Barberà, Aina Pla, Luis Carlos Soto, Pol Viñas i Pablo Zamora (júniors). I Jordi Ricard ho feia en divisió d’arc compost (júnior).
En categoria individual cal destacar el paper espectacular que fa Jordi Ricart, que corona el podi com a campió d’Espanya d’arc compost júnior a l’imposar-se per 4 punts contra l’asturià Kevin Arias (141/137) durant una final per l’or brillant. L’arquer català, que partia de les primeres posicions al classificatori, va superar els quarts de la final contra el Balear Guaire Barrera (143/138), col·locant-se i superant amb èxit les semifinals contra l’arquer de Castellà i Lleó Martin Alonso (141/135), una victòria més que va portar al jove esportista camí cap a la medalla d’or.
Molt ben lluitat Jordi!
CATEGORIES ABSOLUTES
Les categories absolutes i veteranes d’arc recorbat i compost, i les divisions d’arc nu, tradicional i longbow van ser les protagonistes del segon torn de la competició.
A partir del dijous per la tarda es va donar el tret de sortida als primers classificatoris d’aquestes categories, que van seguir durant tot el cap de setmana tant amb els enfrontament individuals com la competició per equips autonòmics, amb victòria i medalla de bronze per a dos dels equips catalans.
La divisió d’arc recorbat va estar representada per Elia Canales, Lucia Ramos, Núria Barberà, Magdalena Tajes, Arnau Peña, Luis Fletcher, Roberto Gómez, Pablo Zamora, Ruben Dario Costa, Pol Viñas (en categoria absoluta) i Laura Mª Suárez, Manuel Hernández i Luis Curiel (+50). Hi van participar en divisió compost Jordi Ricart, Eric Pla, Jose Pérez, Santiago López, Josep Brocal i Jose Gómez.
En divisió tradicional hi participaven Miguel Galan, Carlos Cárcamo, Pedro José Pérez i Javier Pérez; Mª José Delgado i Adrià Pla en divisió longbow; i Josep Pla ho fa en divisió d’arc Nu.
MEDALLA DE BRONZE PER L’EQUIP D’ARC RECORBAT FEMENÍ
Elia Canales, Lucia Ramos i Núria Barberà assoleixen juntes la 3ª posició del podi nacional per equips, aconseguint la medalla de bronze per equips d’arc recorbat femení.
El triplet català, que va estar capitanejat per David Catalan, va superar amb precisió els quarts de final amb un 5 a 1 contra les representants del País Basc. L’enfrontament a semifinals va ser menys afortunat per a les catalanes que perden l’opció a les primers posicions al caure 1 a 5 contra l’equip madrileny de Sandra Cebrian, Inés de Velasco i Irati Unamunzaga. Però l’equip català recupera el ritme a la final i s’asseguren la medalla de bronze a l’imposar-se amb un rotund 6 a 0 contra l’equip balear de Niura Barakhova, Paula Hidalgo i Marina Roig.
Enhorabona noies!
MEDALLA DE BRONZE PER L’EQUIP D’ARC RECORBAT FEMENÍ
L’Equip format per Laura Mª Suárez i Manuel Hernández, amb Luis Curiel com a capità, van obtenir un meritori bronze per equips d’arc recorbat +50 mixte. Enhorabona!
RESULTATS CAMPIONAT D'ESPANYA D'AIRE LLIURE 2021/2022
Madrid, 28 al 31 de juliol 2022
RU15M - RECORBAT SUB 15 HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
17 | BORRULL SOLANES Arnau | CACAM |
17 | ESPES DE HARO Daniel | TAO |
17 | GALÁN IGNACIO Miguel | CAM |
17 | ROSELL NICOLAU Pep | CTAP |
RU15W - RECORBAT SUB 15 DONES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
7 | GARCIA BALMASEDA Claudia | TAO |
9 | PÉREZ DE TUDELA ALBALAT Maria | CAM |
17 | SOLA GUIRFANOVA Alexandra | CACAM |
RU18M - RECORBAT SUB 18 HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
9 | ESPES DE HARO Pablo | TAO |
33 | SAFONT CATENA Gerard | CAM |
RU18W - RECORBAT SUB 18 DONES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
9 | RAMOS VALIENTE Lucia | TAO |
17 | GARCIA CAMPOS Izaskun | CACV |
17 | SERRA GONZÀLEZ Emma | CTALL |
RU21M - RECORBAT SUB 21 HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
17 | SOTO MONSALVE Luis Carlos | CTAVG |
17 | VIÑAS SERRAT Pol | CAE |
17 | ZAMORA GARCIA Pablo | CAM |
RU21W - RECORBAT SUB 21 DONES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
7 | BARBERA LOPEZ, Núria | CTAC |
9 | PLA MANJAVACAS Aina | TAO |
CU21M COMPOST SUB 21 HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
1 | RICART ROIG Jordi | CTAF |
RM - RECORBAT HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
8 | PEÑA CERVELLO Arnau | CAM |
17 | FLETCHER ORTEGA Luis | CAM |
58 | GÓMEZ GONZÁLEZ Roberto | CAM |
65 | ZAMORA GARCIA Pablo | CAM |
69 | COSTA PÉREZ Rubén Darío | CAM |
75 | HERNANDEZ HIGUERA Manuel | ACC |
80 | VIÑAS SERRAT Pol | CAE |
RM - RECORBAT DONES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
5 | CANALES MARTIN Elia | CTAC |
9 | RAMOS VALIENTE Lucia | TAO |
17 | BARBERÀ LÓPEZ Núria | CTAC |
39 | TAJES GARCÍA Magdalena | CAM |
R50M - RECORBAT HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
17 | CURIEL LABRADOR Luis | TAU |
17 | HERNANDEZ HIGUERA Manuel | ACC |
R50W - RECORBAT DONES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
8 | SUÁREZ GARROTE Laura M | TAU |
CM - COMPOST HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
17 | RICART ROIG Jordi | CTAF |
43 | PLA BORT Eric | CAM |
45 | PEREZ PEREZ Jose | CTAR |
52 | LÓPEZ PADILLA Santiago | CAM |
55 | BROCAL MAÑAS Josep | CTAP |
62 | GOMEZ GUTIERREZ Jose | CTAP |
LM - LONGBOW HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
17 | PLA CASELLAS Adrià | CAM |
LW - LONGBOW DONES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
8 | DELGADO FALCÓN Maria José | CTAR |
BM - NU HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
9 | PLA AYMERICH Josep | CAM |
TM - TRADICIONAL HOMES |
||
POSICIÓ | ESPORTISTA | CLUB |
9 | GALÁN MANTRANA Miguel | CAM |
17 | CÁRCAMO CANUTO Carlos | CTAR |
17 | PÉREZ DE TUDELA BERNAL Pedro José | CAM |
17 | PÉREZ RIBAS FCO. JAVIER | CAM |