L’EQUIP NACIONAL DEL MUNDIAL DE CAMP TRIOMFA AMB MEDALLES D’OR I PLATA A YANKTON

Èxit per l’equip nacional que participa al Campionat del Món de camp a Yankton (EEUU) triomfant amb dues medalles: una d’or en individual que guanya l’aragonès Francho Rufas (arc recorbat júnior) i una medalla de plata per equips, on hi participa la catalana Maria Pitarch com a component en arc recorbat, conjuntament a Alexa Misis i Ana Cano.  

Després de dos anys d’espera per la pandèmia, el mundial de tir de camp es celebra finalment del 3 al 9 d’octubre 2022, podent comptar amb la participació de sis esportistes catalans: en divisió d’arc nu, Rosa Miñano, Casandra Campo i David Garcia; en arc recorbat, Maria Pitarch i Sergi Cebrian; i en divisió  compost, Jordi Ricart. 

Mundial Camp Yankton 2022
SUBCAMPIONES DEL MÓN PER EQUIPS 

Alexa Misis (compost), Ana Cano (Nu) i Maria Pitarch (recorbat) es van proclamar subcampiones del Món en una final admirable contra l'equip italià que per només dos punts d’avantatge, vencia a les espanyoles (52:54). El triomf de l’equip femení ja es matisava durant la fase classificatòria que tot i el fred i el vent que afegien un plus de dificultat al mundial, van aconseguir superar la primera etapa amb molt d’èxit. Una sisena posició les va col·locar a quarts de la final contra l'equip local (EEUU), sortint victorioses de la lluita contra l’equip local (57:52). A semifinals i aquest cop contra les franceses, l’equip de Pitarch, Misis i Cano va continuar el seu bon paper establint la puntuació més alta de les quatre semifinalistes (56:51). 

Molt ben lluitat noies! Enhorabona per la MEDALLA DE PLATA!

Pel que fa a la resta de participants, destaquem la bona posició obtinguda per Rosa Miñano que finalitzava en cinquena posició, al caure just abans de les semifinals d’arc nu femení i en l’última diana de les eliminatòries. També en divisió d’arc nu, Casandra Campo i David Garcia aconseguien la setena posició, arribant tots dos a la quarta ronda d’enfrontament de la fase de grups.

En arc recorbat, Sergi Cebrian queia eliminat a la primera ronda, aconseguint la 19ª posició final, i Maria Pitarch no va superar la tercera ronda de la fase de grups, en 11ª posició. 

Finalment i en arc compost júnior, hi participava Jordi Ricart assolint la 7ª posició final del rànquing individual.

Enhorabona a tothom!

ELS ATLETES CATALANS GUANYEN TRES MEDALLES AL CAMPIONAT D’ESPANYA D’AIRE LLIURE 2022

Del 28 al 31 de juliol té lloc a Madrid el Campionat d’Espanya d’aire lliure 2021/2022 on Catalunya ha estat representada per un equip d’esportistes format per 27 arquers i 13 arqueres que van entrar en joc, al llarg dels quatre dies de competició, per aconseguir les primeres posicions del medaller nacional.

Els atletes catalans aconsegueixen arribar al pòdium nacional tant en categoria individual com per equips, amb la medalla d’or de Jordi Ricart en arc compost júnior i les medalles de bronze pels equips d’arc recorbat femení i d'arc recorbat veterà mixte

CATEGORIES JÚNIORS, CADETS I MENORS DE 14 ANYS

A partir del dijous, el camp esportiu de la Universidad Complutense de Madrid va començar a reunir als primers esportistes dels més de 700 atletes d’arreu d’Espanya que durant tot el cap de setmana van participar a l’última cita del calendari nacional d’aire lliure de la temporada 2021/2022.

Els primers torns de la competició van estar protagonitzats pels joves arquers de categories júniors, cadets i menors de 14 anys d’arc recorbat i compost.

En divisió recorbat hi va participar Claudia Garcia, Maria Pérez, Alexandra Solà, Arnau Borrull , Daniel Espés, Miguel Galán i Pep Rosell (menors 14 anys), Pablo Espés, Gerard Safont, Lucia Ramos, Izaskun Garcia i Emma Serra (cadets); Núria Barberà, Aina Pla, Luis Carlos Soto, Pol Viñas i Pablo Zamora (júniors). I Jordi Ricard ho feia en divisió d’arc compost (júnior). 

En categoria individual cal destacar el paper espectacular que fa Jordi Ricart, que corona el podi com a campió d’Espanya d’arc compost júnior a l’imposar-se per 4 punts contra l’asturià Kevin Arias (141/137) durant una final per l’or brillant. L’arquer català, que partia de les primeres posicions al classificatori, va superar els quarts de la final contra el Balear Guaire Barrera (143/138), col·locant-se i superant amb èxit les semifinals contra l’arquer de Castellà i Lleó Martin Alonso (141/135), una victòria més que va portar al jove esportista camí cap a la medalla d’or.

Molt ben lluitat Jordi!

CATEGORIES ABSOLUTES

Les categories absolutes i veteranes d’arc recorbat i compost, i les divisions d’arc nu, tradicional i longbow van ser les protagonistes del segon torn de la competició.

A partir del dijous per la tarda es va donar el tret de sortida als primers classificatoris d’aquestes categories, que van seguir durant tot el cap de setmana tant amb els enfrontament individuals com la competició per equips autonòmics, amb victòria i medalla de bronze per a dos dels equips catalans.

La divisió d’arc recorbat va estar representada per Elia Canales, Lucia Ramos, Núria Barberà, Magdalena Tajes, Arnau Peña, Luis Fletcher, Roberto Gómez, Pablo Zamora, Ruben Dario Costa, Pol Viñas (en categoria absoluta) i Laura Mª Suárez, Manuel Hernández i Luis Curiel (+50). Hi van participar en divisió  compost Jordi Ricart, Eric Pla, Jose Pérez, Santiago López, Josep Brocal i Jose Gómez.

En divisió tradicional hi participaven Miguel Galan, Carlos Cárcamo, Pedro José Pérez i Javier Pérez; Mª José Delgado i Adrià Pla en divisió  longbow; i Josep Pla ho fa en divisió d’arc Nu. 

MEDALLA DE BRONZE PER L’EQUIP D’ARC RECORBAT FEMENÍ

Elia Canales, Lucia Ramos i Núria Barberà assoleixen juntes la 3ª posició del podi nacional per equips, aconseguint la medalla de bronze per equips d’arc recorbat femení.   

El triplet català, que va estar capitanejat per David Catalan, va superar amb precisió els quarts de final amb un 5 a 1 contra les representants del País Basc. L’enfrontament a semifinals va ser menys afortunat per a les catalanes que perden l’opció a les primers posicions al caure 1 a 5 contra l’equip madrileny de Sandra Cebrian, Inés de Velasco i Irati Unamunzaga. Però l’equip català recupera el ritme a la final i s’asseguren la medalla de bronze a l’imposar-se amb un rotund 6 a 0 contra l’equip balear de Niura Barakhova, Paula Hidalgo i Marina Roig.

Enhorabona noies!

MEDALLA DE BRONZE PER L’EQUIP D’ARC RECORBAT FEMENÍ

L’Equip format per Laura Mª Suárez i Manuel Hernández, amb Luis Curiel com a capità, van obtenir un meritori bronze per equips d’arc recorbat +50 mixte. Enhorabona! 

RESULTATS CAMPIONAT D'ESPANYA D'AIRE LLIURE 2021/2022

Madrid, 28 al 31 de juliol 2022

 

RU15M - RECORBAT SUB 15 HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
17 BORRULL SOLANES Arnau CACAM
17 ESPES DE HARO Daniel TAO
17 GALÁN IGNACIO Miguel CAM
17 ROSELL NICOLAU Pep CTAP
     
RU15W - RECORBAT SUB 15 DONES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
7 GARCIA BALMASEDA Claudia TAO
9 PÉREZ DE TUDELA ALBALAT Maria CAM
17 SOLA GUIRFANOVA Alexandra CACAM
     
RU18M - RECORBAT SUB 18 HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
9 ESPES DE HARO Pablo TAO
33 SAFONT CATENA Gerard CAM
     
RU18W - RECORBAT SUB 18 DONES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
9 RAMOS VALIENTE Lucia TAO
17 GARCIA CAMPOS Izaskun CACV
17 SERRA GONZÀLEZ Emma CTALL
     
RU21M - RECORBAT SUB 21 HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
17 SOTO MONSALVE Luis Carlos CTAVG
17 VIÑAS SERRAT Pol CAE
17 ZAMORA GARCIA Pablo CAM
     
RU21W - RECORBAT SUB 21 DONES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
7 BARBERA LOPEZ, Núria CTAC
9 PLA MANJAVACAS Aina TAO
     
CU21M COMPOST SUB 21 HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
1 RICART ROIG Jordi CTAF

 

RM - RECORBAT HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
8 PEÑA CERVELLO Arnau CAM
17 FLETCHER ORTEGA Luis CAM
58 GÓMEZ GONZÁLEZ Roberto CAM
65 ZAMORA GARCIA Pablo CAM
69 COSTA PÉREZ Rubén Darío CAM
75 HERNANDEZ HIGUERA Manuel ACC
80 VIÑAS SERRAT Pol CAE
     
RM - RECORBAT DONES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
5 CANALES MARTIN Elia CTAC
9 RAMOS VALIENTE Lucia TAO
17 BARBERÀ LÓPEZ Núria CTAC
39 TAJES GARCÍA Magdalena CAM
     
R50M - RECORBAT HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
17 CURIEL LABRADOR Luis TAU
17 HERNANDEZ HIGUERA Manuel ACC
     
R50W - RECORBAT DONES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
8 SUÁREZ GARROTE Laura M TAU
     
CM - COMPOST HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
17 RICART ROIG Jordi CTAF
43 PLA BORT Eric CAM
45 PEREZ PEREZ Jose CTAR
52 LÓPEZ PADILLA Santiago CAM
55 BROCAL MAÑAS Josep CTAP
62 GOMEZ GUTIERREZ Jose CTAP

 

LM - LONGBOW HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
17 PLA CASELLAS Adrià CAM
     
LW - LONGBOW DONES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
8 DELGADO FALCÓN Maria José CTAR
     
BM - NU HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
9 PLA AYMERICH Josep CAM
     
TM - TRADICIONAL HOMES
POSICIÓ ESPORTISTA CLUB
9 GALÁN MANTRANA Miguel CAM
17 CÁRCAMO CANUTO Carlos CTAR
17 PÉREZ DE TUDELA BERNAL Pedro José CAM
17 PÉREZ RIBAS FCO. JAVIER CAM

BARCELONA REUNEIX ALS 168 ATLETES QUE PARTICIPEN AL CAMPIONAT DE CATALUNYA D’AIRE LLIURE 2022

El passat cap de setmana 23 i 24 de juliol el Castell de Montjuïc de Barcelona acull als 168 esportistes que participen al 72è Campionat de Catalunya d’Aire Lliure 2022, l’última cita esportiva que completa la temporada catalana d’aire lliure, organitzat al Club Arc Montjuïc.

El campionat es va posar en marxa el dissabte al matí amb el torn de les divisions d’arc tradicional i nu. En la divisió d'arc tradicional destaca la victòria de Manel del Rosal (infantil), Adrián Sánchez (Sub21), Míriam Monfort (sènior), Juanjo Querol (sènior) i Juan P. Baños (plus50). En la divisió d’arc nu destaquen els triomfs aconseguits per Emma Icke i Gerard Badia (benjamí), Mònica López i Mario Ruiz (aleví), Irina López i Victor D. Rodríguez (infantil), Noa Majo (Sub21), Luis Rodríguez (sènior) i Carles Peña (+50). 

Els joves esportistes de les divisions d’arc recorbat, compost i longbow van ser els protagonistes de la jornada de tarda del dissabte, amb victòria per a Mar Begué i Pablo Gonzalez (esquirol), Gloria Moreton i Javier Martínez (benjamí), Alma de Arriba i Ivan Georgiev (aleví), Maria Pérez de Tudela i Arnau Borrull (infantil), i Berta Alzina i Ian Serra (Sub21). 

Diumenge en jornada matinal hi competia el darrer torn de la competició, previst per a les categories veteranes, sèniors i júniors d’arc recorbat, compost i longbow. En la divisió d’arc recorbat destaquen els èxits de Núria Barberà i Joan Arnal (Sub21), Maria Fernanda Álvarez i Arnau Peña (sènior), i Jorge Rueda (+50). En divisió d’arc compost destaca el triomf de Martí Serra (aleví), Jordi Ricart (sènior) i Francesc Castillo (+50). I en divisió d’arc Longbow, els esportistes José Pérez (+50), Rosa Martínez i Enrique Flores (sènior) aconsegueix la victòria del campionat català d’aire lliure. 

Resultats 72è CAMPIONAT DE CATALUNYA D'AIRE LLIURE 2022

Barcelona, 23 i 24 de juliol 2022

RECORBAT ESQUIROL DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1BEGUE ABADIAS MarAECP
   
RECORBAT ESQUIROL DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1GONZALEZ HERNANDEZ PabloCTALL
2GALÁN IGNACIO GaelCAM
   
RECORBAT BENJAMÍ DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1 MORETON GUIRAO GloriaCTASA
2AMIGO GUTIERREZ LuciaCEAB
   
RECORBAT BENJAMÍ HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1MARTINEZ LUQUE JavierCTAP
   
RECORBAT ALEVÍ DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1DE ARRIBA MANZANO AlmaCTTA
2VIÑALS MÁRQUEZ PauCTAP
3PEREZ DE TUDELA ALBALAT LaiaCAM
   
RECORBAT ALEVÍ HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1GEORGIEV KRASTEV IvanCEAB
2GONZÁLEZ HERNANDEZ DanielCTALL
3AIXA MARTÍNEZ NicolásCAM
4DOMINGO GONZALEZ GuiuCEAB
   
RECORBAT INFANTIL DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1PÉREZ DE TUDELA ALBALAT MariaCAM
2GARCIA BALMASEDA ClaudiaTAO
3SOLA GUIRFANOVA AlexandraCACAM
4CASTILLO MOLINA AinaraCAESC
5DOMENECH TORROBA SílviaCAM
   
RECORBAT INFANTIL HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1BORRULL SOLANES ArnauCACAM
2ROSELL NICOLAU PepCTAP
3GALÁN IGNACIO MiguelCAM
4FERNÁNDEZ VERGÉS TomàsCAESC
5GONZALEZ ALMEDROS AlvaroCEAB
   
RECORBAT SUB 18 DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1ALSINA MOLINS BertaCTAF
2GARCIA CAMPOS IzaskunCACV
3MOLI ASTUDILLO YanayCACAM
4SERRA GONZÀLEZ EmmaCTALL
5JACOBS GALLINAT Julia LidiaCACAM
6FERNANDEZ ROSELL LaiaCAESC
7CARBÓ LÓPEZ CloeCAESC
   
RECORBAT SUB 18 HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1SERRA TRENCANSKA Ian CACAM
2VENTURA LLOPART Joel  CAESC
3GALLARDO FONOYET ArnauCTAF
4MANERO BRICIO Matias CEAB
5BARREDA COMAS PauCAESC
6CARNICERO HUERTA Denis CTAA
7JOVE RUE RogerCTAP
8SALVADO MORENO Oriol CAESC
9SAFONT CATENA GerardCTALL
   
RECORBAT SUB 21 DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1BARBERÀ LÓPEZ NúriaCAAC
2PLA MANJAVACAS AinaTAO
3PI ROIG MarCAM
4DOMINGUEZ GONZALEZ AidaCTAF
   
RECORBAT SUB 21 HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1ARNAL SELGA JoanCTAF 
2SOTO MONSALVE Luis CarlosCTAVG
3VIÑAS SERRAT PolCAESC  
   
RECORBAT SÈNIOR DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1ALVAREZ BANDALA Maria FernandaCTALL
2TAJES GARCIA, MagdalenaCAM
3MANZANERA ESTÉVEZ CristinaCAM
4NOGUEIRA NOGUEIRA VioletaACC
5PUJOL SENDRA MontserratCAOLI
6ARRIETA SAYALERO AlbaCAM
7SUAREZ GARROTE LauraCTTA
   
RECORBAT SENIOR HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1PEÑA CERVELLO ArnauCAM
2QUILES GARCIA RaulCASCV
3VELASCO MARCÈ EduardCAM
4TARRAGÓ MARTÍ JordiCTAP
5FRAGUAS CASTANY AntoniCASCV
6GONZALEZ ASENCIO RubenCTAP
7FLETCHER ORTEGA LuisCAM
8COSTA PÉREZ Rubén DaríoCAM
9MOTIS ALÓS AlbertCTAP
10GOMEZ GONZALEZ RobertoCAM
11GARCIA BELLIDO Victor M.CACV
12ZAMORA GARCÍA PabloCAM
13MUÑOZ CAMPOS EricCAM
   
RECORBAT PLUS 50 HOMES
POSICIÓESPORTISTACLUB
1RUEDA CASTRO JorgeCATER
2AZUAGA MERIDA RafaelCAM
3PEREZ MAS DanielCATER
4SANTANO ALONSO JoaquinACC
5CURIEL LABRADOR LuisCTTA
6HERNÁNDEZ HIGUERA ManuelACC
7VALENTIN FERNANDEZ MATHIEU MarcoCACV
COMPOST ALEVÍ HOMES
POSICIÓESPORTISTACLUB
1SERRA TRENCANSKA MartíCACAM
   
COMPOST SÈNIOR HOMES
POSICIÓESPORTISTACLUB
1RICART ROIG JordiCTAF
2LOPEZ PADILLA SantiagoCAM
3PÉREZ PÉREZ JoseCTAR
4PLA BORT EricCAM
5CLARET FERNANDEZ JosepCTACM
6PEREZ FONT MarcCAM
   
COMPOST PLUS 50 HOMES
POSICIÓESPORTISTACLUB
1CASTILLO TORRES FrancescTAO  
2PUJADAS MORENO AntonioATALC
3BLANCH SOROLLA JosepCTAVG
4PRIETO MARTIN SantiagoCAM
5MUÑOZ TREJO Jose M.CAM
6MARTÍ ESTAPE CarlesCAM
7MARTÍNEZ PERAL Juan R.CACV
8SOTERAS ROIG AntonioCTAU
9NAVARRO ORTIZ VicenteCAD
10CUELLO PEREZ SantiagoCAT
11PRAT MARTINEZ MiguelCTAVG
TRADICIONAL INFANTIL HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1DEL ROSAL GELONCH ManelCTASA
2ARQUÉS CÁCERES ArnauCACV
   
TRADICIONAL SUB 21 HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1SANCHEZ ABAD AdrianCACV
   
TRADICIONAL SÈNIOR DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1MONFORT FERNÁNDEZ MiriamCAM
2GÜELL SarahCAM
   
TRADICIONAL SÈNIOR HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1QUEROL GUARDIOLA JuanjoCTASA
2GALÁN MANTRANA MiguelCAM
3COMPTE ANDRÉS PauCACV
4CARCAMO CANUTO CarlosCTAR
5AZUAGA MERIDA RafaelCAM
6LORENZO BARRIENDOS EdgarCTASA
7PÉREZ DE TUDELA BERNAL Pedro J.CAM
8PÉREZ RIBAS Francisco JavierCAM
   
TRADICIONAL PLUS 50 HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1BAÑOS JIMENEZ PEDRO J.CTTA
2MARTÍ SIMÓ Victor ManuelACC
3BARQUERO MARTINEZ AlbertCTAF
4GARCIA SERRANO RamonCAM
5VALLE ARIES AntonioCATER
6GLAHN RALL ErichCAM
7RUIZ PEREZ Jose LuisCAC
   
NU BENJAMÍ DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1ICKE MARTÍNEZ EmmaCTAF
   
NU BENJAMÍ HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1BADIA VILLANUEVA GerardCTAF
2LÓPEZ LOZANO MarçalCTAF
   
NU ALEVÍ DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1LOPEZ LOZANO MonicaCTAF
   
NU ALEVÍ HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1RUIZ LORENTE MarioCTAF
2ICKE MARTÍNEZ AlexCTAF
   
NU INFANTIL DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1LOPEZ SERRA IrinaCTAF
2FERNANDEZ ILL LauraCTASA
   
NU INFANTIL HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1RODRIGUEZ CAMACHO Victor DavidCTAF
   
NU SUB 21 DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1MAJO ORTUÑO NoaCTAF
   
NU SÈNIOR HOMES
POSICIÓESPORTISTACLUB
1RODRIGUEZ ALVAREZ LuisCTAF
2RODRIGUEZ MONTORO Manuel R.CTAA
3ARRASTIA COVELLA ArielCCTA
4PRIANTE VIDAL AdolfCASCV
5PLA AYMERICH JosepCAM
6SABATES TORRES CarlesCTAR
7SIERRA JIMENEZ FranciscoCTAF
8CABELLO VIDAL Manuel AlejandroCTAR
9VIQUE ROMERO José CarlosCTASA
   
NU PLUS 50 HOMES
POSICIÓESPORTISTACLUB
1PEÑA COSTA CarlesACC
2RUEDA OLIVER AmadorCTAF
3FARRAN VILLANUEVA JorgeCTAA
4VERDEJO FERNANDEZ Francisco JCTACM
5CANUT GALLART JoanCTAP
6GARCIA ROMERO FranciscoCAESC
7RAMOS VILLACRECES EduardoCTASA
8MADI ALSINA JordiASCEL
   
LONGBOW INFANTIL HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1CARRETERO CARACENA VicençCTAA
   
LONGBOW SÈNIOR DONA
POSICIÓESPORTISTACLUB
1MARTINEZ OCHOA RosaCTAF
2DELGADO FALCÓN María JoséCACV
   
LONGBOW SÈNIOR HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1FLORES DELGADO EnriqueCTAR
2SIERRA MARTINEZ AlexCTAF
3CANDEAL BANÚS JosepCTAF
4ZAZO GOMEZ JuliánCAD
5PLA CASELLAS AdriaCAM
   
LONGBOW PLUS 50 HOME
POSICIÓESPORTISTACLUB
1PEREZ MESAS JoseAECP
2BEGUÉ ARBONES JordiAECP
3MORERA RIERA JosepCTAF

LLEIDA ACULL UNA GRAN JORNADA DE TIR AMB ARC PER EQUIPS

El diumenge 17 de juliol el Club de Tir amb Arc Pardinyes acull la 2ª edició del Campionat de Catalunya de Clubs 2022. Una magnífica jornada de tir amb arc protagonitzada pels 21 equips de clubs de tir amb arc de Catalunya que van competir-hi amb un bon nivell de resultats a totes les divisions.   

Cada equip de club va estar format per cinc esportistes com a màxim, tres del quals van participar com a equip i els altres dos, com a suplents, a cada fase.

 La competició entre els diferents equips participants va partir directament des de quarts de final. La posició dels primers enfrontament va establir-se partint d'un rànquing format per les tres millors puntuacions acumulades pels esportistes que representaven l'equip, a la lliga catalana d'aire lliure 2022 . 

A partir d’aquí, els diferents equips que van superar la primera fase van seguir amb les semifinals i finals per aconseguir les primeres posicions del Campionat de Catalunya de Clubs 2022.  

Enhorabona a tots els equips, esportistes i clubs!

Moltes gràcies al club i equip de jutges per la bona organització. Molt bona feina!

EQUIPS DIVISIÓ RECORBAT

EQUIPS DIVISIÓ COMPOST

EQUIPS DIVISIÓ TRADICIONAL

EQUIPS DIVISIÓ NU 

 

EQUIPS DIVISIÓ LONGBOW

Resultats 2N CAMPIONAT DE CATALUNYA CLUBS 2022

Pardinyes (Lleida) 16 de juliol 2022

  CAMPIONAT CATALUNYA CLUBS 2022
     
EQUIP DIVISIÓ RECORBAT
POSICIÓ CLUB CLUB
1 FLETCHER ORTEGA Luis Arc Montjuïc
1 PEÑA CERVELLÓ Arnau Arc Montjuïc
1 ZAMORA GARCÍA Pablo Arc Montjuïc
     
2 BRAVO NAVAS José Tir amb Arc Pardinyes
2 TARRAGO MARTÍ Jordi Tir amb Arc Pardinyes
2 YOWG AVALDA Julio Tomás Tir amb Arc Pardinyes
     
3 DOMINGUEZ GONZÁLEZ Aida Tir amb Arc les Franqueses
3 ARNAL SELGA Joan Tir amb Arc les Franqueses
3 GALLARDO FONOYET Arnau Tir amb Arc les Franqueses
     
4 FRAGUAS CASTANY Antoni Arquers Sant Cugat
4 QUILES GARCÍA Raúl Arquers Sant Cugat
4 ROMERO CONTRERAS Bruno Arquers Sant Cugat
     
5 PLA MANJAVACAS Aina Tir Arc Olesa
5 GARCÍA DORADO Héctor Tir Arc Olesa
5 PALMA Alfredo Tir Arc Olesa
     
6 FERNÁNDEZ MATHIEU Marco Arquers Cerdanyola del Vallès
6 GARCÍA BELLIDO Victor Arquers Cerdanyola del Vallès
6 MARTÍN MUÑOZ José Manuel Arquers Cerdanyola del Vallès
     
EQUIP DIVISIÓ COMPOST
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 BROCAL MAÑAS Josep Tir amb Arc Pardinyes
1 GÓMEZ GUTIERREZ José Tir amb Arc Pardinyes
1 SERRANO PAJARO Victor Tir amb Arc Pardinyes
     
2 HERAS FERNANDEZ Hernan Tiro con Arco Rubí
2 MUÑOZ BARO Montse Tiro con Arco Rubí
2 PÉREZ PÉREZ José Tiro con Arco Rubí
     
3 MUÑOZ TREJO José Manuel Arc Montjuïc
3 PLA BORT Èric Arc Montjuïc
3 PRIETO MARTÍN Santiago Arc Montjuïc
     
4 GONZÁLEZ Tomas Tir amb Arc les Franqueses
4 MEDIAVILLA Albert Tir amb Arc les Franqueses
4 SANTIAGO DOMINGUEZ Luis Tir amb Arc les Franqueses
     
5 BAUTISTA ROSELL Miriam Arquers Cerdanyola del Vallès
5 MARTÍNEZ PERAL Juan Ramón Arquers Cerdanyola del Vallès
5 MORDILLO AUGUSTO Pedro Arquers Cerdanyola del Vallès
     
6 MEDINA ALONSO Carlos Tir amb Arc Urgell
6 PERUGA GIL Oscar Tir amb Arc Urgell
6 SOTERAS ROIG Antonio Tir amb Arc Urgell
     
EQUIP DIVISIÓ TRADICIONAL
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 BARQUERO MARTÍNEZ Alberto Tir amb Arc les Franqueses
1 LÓPEZ RÓDRIGUEZ Victor Tir amb Arc les Franqueses
1 OLIVÉ SOLER Santi Tir amb Arc les Franqueses
     
2 COMPTE ANDRÉS Pau Arquers Cerdanyola del Vallès
2 MARTI MARTINEZ Jose Manuel Arquers Cerdanyola del Vallès
2 SÁNCHEZ MIRABAL Juan Carlos Arquers Cerdanyola del Vallès
     
3 ARTESERO GONZÁLEZ Helios Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
3 CATALÁN CALVO Ferrán Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
3 LORENZO BARRIENDOS Edgar Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
     
4 DIAZ MONTORO Jose F. Tir amb Arc Pardinyes
4 FONTANET GARCÍA José Antonio Tir amb Arc Pardinyes
4 GALI GARCÍA Marcos Tir amb Arc Pardinyes
     
EQUIP DIVISIÓ LONGBOW
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 CACERES GALLEGO José Antonio Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
1 LORENZ JORNALET Jordi Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
1 MARTÍNEZ CABALLERO José Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
     
2 MARTÍNEZ Rosa Tir amb Arc les Franqueses
2 MORERA RIERA Josep Tir amb Arc les Franqueses
2 SIERRA Alex Tir amb Arc les Franqueses
     
3 BEGUE ARBONES Jordi AEC Puigverd de Lleida
3 BOSCH NAVES Marx AEC Puigverd de Lleida
3 PÉREZ MESAS José AEC Puigverd de Lleida
     
EQUIP DIVISIÓ NU
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 RAMIREZ MORENO Miguel Tir amb Arc les Franqueses
1 RODRIGUEZ ALVAREZ Luis Tir amb Arc les Franqueses
1 RUEDA OLIVER Amador Tir amb Arc les Franqueses
     
2 LAPLANA ALTEMIR Ruben Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
2 VIQUE ROMERO José Carlos Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca
2 ZAMARREÑO PASTOR Cristina Tir amb Arc Sant Andreu de la Barca

EL TIR DE CAMP TANCA TEMPORADA AMB EL 52È CAMPIONAT DE CATALUNYA DE TIR DE CAMP 2022

El diumenge 10 de juliol els esportistes de la disciplina de tir de camp posen el punt i final a la temporada 2022 amb la celebració del 52è Campionat de Catalunya de tir de camp, edició organitzada al Club de Tir amb Arc Costa Brava 3D a Romanyà de la Selva (Girona).

 

Un total de 52 arquers i arqueres representants de 17 clubs de Catalunya van concentrar-se al preciós camp empordanenc ja a primeres hores del matí del diumenge. A les 9 hores es donava el tret de sortida a la primera part de la competició classificatòria, organitzada en un recorregut de dotze dianes a distància desconeguda i dotze més a distàncies conegudes. 

 

Els quatre millors esportistes i classificats/es de cada categoria van continuar amb la part final de la competició, la fase de semifinals i final per les medalles del Campionat de Catalunya que va iniciar a partir de les 14 hores amb els 24 arquers classificats de les divisions d’arc compost (CSH), arc nu (NSH) arc tradicional (TSH,T+50H) i arc Longbow (LSH, L+50H). 

El català de camp tanca la temporada amb èxit al proclamar un medaller final de 30 nous títols catalans DE LA DISCIPLINA de tir de camp.

Un cop finalitzada la fase final de les categories classificades, la FCTA i el Club Costa Brava 3D van fer l’entrega de premis, reunint al podi català de camp als medallistes del 52è Campionat de Catalunya,  primers classificats de la Lliga Catalana de tir de camp 2022 i esportistes guardonats amb la medalla Ufec 2022 per la seva màxima puntuació.

Enhorabona a tots i totes les participants i molt en especial als guardonats d’aquesta 52ª edició del Campionat de Catalunya de tir de camp. I moltes gràcies al club organitzador Costa Brava 3D per la bona feina i l’excel·lent organització.

Resultats 52è CAMPIONAT DE CATALUNYA TIR  DE CAMP 2022

Romanyà de la Selva (Girona) 10 de juliol 2022

ARC NU MENORS 14
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 PAGÉS COLOMER, Júlia CB3D
     
ARC NU SUB-18 DONES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 FABREGA MIR, Núria CB3D
     
ARC NU SÈNIOR DONES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 CAMPO TELLEZ, Casandra CTAR 
2 JAVIER CAMPOS, Mari Luz CTACM
     
ARC NU SÈNIOR HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 GARCIA MARCHENA, Joan CB3D
2 RIBATALLADA ESPASA, Xavier CTACM
3 PRIANTE VIDAL, Adolf CASCV
4 ARRASTIA COVELLA, Ariel CCTA
5 BLAZQUEZ PRAT, Gabriel CTACM
     
ARC TRADICIONAL SÈNIOR DONES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 MOMPEÁN GIMENEZ, MªIsabel CTACM
     
ARC TRADICIONAL SÈNIOR HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 QUEROL GUARDIOLA, Juanjo SAB
2 ESCUER MUDZA, Alexandre CTACM
3 GUILLEN BONILLA, Jose A. CTACM
     
ARC TRADICIONAL PLUS-50 HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 SANCHEZ TORRES, Felix A. CTACM
2 CATALAN CALVO, Fernando SAB
3 GUIRADO UBEDA, Juan CEAS
4 RUBIO MARTIN, Pedro SAB
5 ARTESERO GONZALEZ, Helio SAB
     
ARC LONGBOW MENORS 14
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 CARRETERO CARACENA, Vicenç CTAA
     
ARC LONGBOW SUB-18 HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 PETIT CANTERO, Genís CB3D
     
ARC LONGBOW SÈNIOR DONES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 MARTINEZ BAZAN, Tania CCTA
2 GELPI CAMALLONGA, Marta CCTA
     
ARC LONGBOW SÈNIOR HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 TOMAS SANCHEZ, Jose CCTA
2 SALERNO, Marco CB3D
3 LORENZ JORNALET, JORDI SAB
4 COLL BOSCH, Marc CCTA
5 MARTINEZ MARTINEZ, Dionisio CAMO
6 RUIZ CABEZA, Juan José CCTA
7 FLORES DELGADO, Enrique CTAR
8 ZAZO GOMEZ, Julián CAD
9 EGEA MARTIN, Bernat CAMO
10 GUIX OLLER, Isidre CB3D
     
ARC LONGBOW PLUS-50 HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 MORA LESACA, Josep Mª CAD
2 FRADERA SERRA, Enric CAD
3 MORENO ALEJOS, Fortunato CACV
4 OLIVAS SANCHEZ, Hilario CEAC
5 PÉREZ MESAS, Jose AEC PLL
6 MERCADAL OLIVER, Antoni CTAZB
     
ARC COMPOST SÈNIOR HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 CLARET FERNANDEZ, Josep CTACM
2 GRIS ABRIL, Francisco TEM
3 MATA MARTINEZ, Jordi TEM
4 FLORIACH RUIZ, Salvador TEM
     
ARC RECORBAT SUB-18 HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 SERRA TRENCANSKA, Ian CACAM
     
ARC RECORBAT SÈNIOR DONES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 PITARCH LAGUNA, Maria CACAM
     
ARC RECORBAT SÈNIOR HOMES
POSICIÓ ATLETA CLUB
1 GALLARDO ANDRES, Ignasi CETADS
RESULTATS LLIGA CATALANA TIR DE CAMP 2022
1ª TIRADA LLIGA CATALANA CAMP CTACM Caldes de Montbui 6 març 2022
2ª TIRADA LLIGA CATALANA CAMP ARC ZEN Castellnou del Bages 27 març 2022

3ª TIRADA LLIGA CATALANA CAMP

CCTA Montcada i Reixac 8 maig 2022
4ª TIRADA LLIGA CATALANA CAMP CTAR Rubí 5 juny 2022
 
 
CLASSIFICACIÓ FINAL LLIGA CATALANA CAMP 2022
     
       

ELS ESPORTISTES CATALANS TORNEN AMB 10 MEDALLES DEL CAMPIONAT D’ESPANYA DE TIR DE CAMP 2022

Els arquers i arqueres de Catalunya tornen a casa amb un total de 10 medalles aconseguides al Campionat d’Espanya de tir de Camp 2022,  disputat del 2 al 3 de juliol 2022 a Villacastín (Segòvia).

En categoria individual destaca l’arquera Maria Pitarch que es proclama Campiona d’Espanya d’arc recorbat en la disciplina de tir de camp, obtenint 311 punts al classificatori i la medalla d’or al vèncer 46:45 a l’arquera basca Elisabeth Luengo.  

També en categoria individual, l’arquera Rosa Miñano suma un nou títol a la seva brillant temporada, en aquesta ocasió com a Subcampiona d’Espanya d’arc nu de tir de camp, que amb 295 punts i quedant primera al classificatori cau per només un punt de l’or contra la murciana Ana Cano 43:44.  Enhorabona noies!

Pel que fa a la competició per equips, l’èxit ha estat també notori.

El duet format per Yolanda Aransay i Bartolomé Jiménez es proclama equip subcampió d’arc nu mixte, al guanyar la medalla de plata després d’una intensa lluita per l’or contra l’equip murcià d’Ana Cano i Bernd Ruscher.

L’equip català de 5 components triomfa al nacional com a equip subcampió d’Espanya gràcies al bon paper que fa el grup format per Rosa Miñano (arc nu), Maria Pitarch (recorbat), Josep Brocal (compost), Fortunato Moreno (longbow), Felix A. Sánchez (tradicional) i Mª Luz Javier Campos com a capitana d’equip.

Enhorabona a tothom!

Resultats CAMPIONAT D'ESPANYA CAMP 2022

Villacastín (Segòvia) del 2 al 3 de juliol 2022

ARC NU DONA
ATLETA CAT.  POSICIÓ
MIÑANO MIQUEL Rosa NSD 2
JAVIER CAMPOS, Maria Luz NSD 5
ARANSAY TOME, Yolanda NSD 5
GIMENO BONELLS, Marta NSD 7
     
ARC NU HOME
ATLETA CAT. POSICIÓ
ROMERO PEREZ Daniel NSH 7
JIMENEZ MEJIAS, Bartolomé NSH 11
RIBATALLADA ESPASA, Xavier NSH 19
MARTIN MUÑOZ Jose Miguel NSH 23
     
ARC RECORBAT SENIOR DONA
ATLETA CAT. POSICIÓ
PITARCH LAGUNA, Maria RSD 1
     
ARC COMPOST SENIOR HOME
ATLETA CAT. POSICIÓ
RICART ROIG, Jordi CSH 7
BROCAL MAÑAS, Josep CSH 15
     
ARC LONGBOW SENIOR DONA
ATLETA CAT. POSICIÓ
SANTAMARIA PAÑALTA, Irene LSH 11
     
ARC LONGBOW SENIOR HOME
ATLETA CAT. POSICIÓ
MORENO ALEJOS, Fortunato LSH 11
     
ARC TRADICIONAL SENIOR DONA
ATLETA CAT.  POSICIÓ
IGLESIAS MARTINEZ Eva Maria TSD 5
     
ARC TRADICIONAL SENIOR HOME
ATLETA CAT.  POSICIÓ
SANCHEZ TORRES Felix Antonio TSH 7
SANCHEZ SILGADO Francisco J. TSH 11
EQUIP CATALÀ (5 DIVISIONS)
ATLETA CAT. POSICIÓ
MIÑANO MIQUEL Rosa EQUIP CAT  2
PITARCH LAGUNA, Maria EQUIP CAT  2
MORENO ALEJOS, Fortunato EQUIP CAT  2
BROCAL MAÑAS, Josep EQUIP CAT  2
SANCHEZ TORRES Felix  EQUIP CAT  2
JAVIER CAMPOS, Mª Luz CAPITANA 2
     
     
EQUIPS ARC NU MIXTE
ATLETA CAT. POSICIÓ
ARANSAY TOME, Yolanda EQ. CAT NU MIXTE 2
JIMENEZ MEJIAS, Bartolomé EQ. CAT NU MIXTE 2
     
EQUIPS ARC LONGBOW MIXTE
ATLETA CAT. POSICIÓ
SANTAMARIA PAÑALTA, Irene EQUIP CAT LO MIXTE 6
MORENO ALEJOS, Fortunato EQUIP CAT LO MIXTE 6

BARCELONA TREBALLA EN LA IGUALTAT LGTBI+ EN L’ESPORT

L’Ajuntament de Barcelona, el Club Esportiu Panteres Grogues i l’Agrupación Deportiva Ibérica LGTBI+ signen aquest dilluns 4 de juliol un acord de col·laboració per a treballar conjuntament en la igualtat i fer créixer els drets LGTBI+ en el món de l’esport. Com a principals accions, les entitats treballaran plegades per a intensificar la formació i la sensibilització sobre la diversitat sexual i el gènere en l’esport, promoure l’educació en valors com el respecte i la inclusió, impulsar campanyes públiques de conscienciació i treballar per desenvolupar instal·lacions i equipaments esportius sense elements discriminatoris.

 

La Federació Catalana de Tir amb Arc i el Club Arc Montjuïc van poder estar presents a l’acte de signatura i debat del nou acord municipal,  que va tenir lloc al Saló de Cent de l’Ajuntament de Barcelona amb l’assistència de l’Alcaldessa Ada Colau, la tinenta d’Alcaldia de Drets Socials, Justícia Global, Feminismes i LGTBI, Laura Pérez Castaño, el regidor d’Esports, David Escudé, el president del Club Esportiu Panteres Grogues, Joan M. Miró, i el vicepresident de l’Agrupación Deportiva Ibérica, Toni Travieso.

 

El compromís per part de les entitats, federacions, associacions i clubs esportius és fonamental i clau en aquest vincle de treball compartit i col·lectiu per a una pràctica esportiva lliure i igualitària, on tothom s’hi senti còmode i que ajudi a garantir els drets de les persones LGTBI+ en l’àmbit esportiu.  

torneig de tir amb arc al programa del panteresports bcn-2022

El Club Arc Montjuïc en col·laboració amb el Club Panteres Grogues acaba de presentar la competició de tir amb arc que formarà part del programa dels Panteresports 2022, el torneig LGTBI+ multisportiu de les Panteres Grogues que organitza enguany la seva 15ª edició a la ciutat de Barcelona, del 15 al 18 de setembre. 

 
 
 
 
 
 

PANTERESPORTS

Club Arc Montjuïc

torneig de tir amb arc

17 de setembre 2022

En el marc incomparable del Castell de Montjuïc, el CAM ens convida a participar en el torneig de tir amb arc de Pantersports BCN-2022. Un esdeveniment integrador, transversal i pensat per a tots i totes, que s'organitza el proper 17 de setembre de 2022.

 
 
 
 
 
 
 
 

DOBLE MEDALLA PELS ATLETES CATALANS AL CAMPIONAT D’ESPANYA 3D 2021/2022

Una vintena d’arquers i arqueres catalanes participen al Campionat d’Espanya 3D 2022 organitzat en el preciós paratge de Castelo de Soutomaio (Pontevedra), del 17 al 19 de juny 2022.

El campionat nacional de la temporada lliura als esportistes de 3D una medalla d’or per equips mixtes, una medalla de plata en categoria individual i unes molt bones posicions estatals per part dels atletes catalans.

Rosa Miñano i Daniel Romero plegats guanyen l’or en equips d’arc nu mixte, després d'una disputa de finals molt intensa on finalment l’equip català s’imposa 75-73 contra l’equip de Castella i Lleó. Enhorabona campions!

L’arquera Rosa Miñano suma una medalla més en categoria individual al guanyar la medalla de plata en arc nu sènior dona, i quedant-se a només un punt de l’or que acaba sent per la murciana Ana Cano. Molt ben lluita noies!

En arc compost destaca l’arquera Beatriz Fernández que aconsegueix una molt bona classificació al nacional, arribant a les semifinals i per només un punt de la medalla de bronze cau contra la navarresa Letizia Urrestarazu 38-39. Ben lluita Beatriz!

Com a equip català (quatre divisions) situant-se en sisena posició, hi competeixen els/les arqueres Rosa Miñano (arc nu), Xavier Fernández (Longbow), Carlos Cárcamo (arc tradicional), Jordi Ricart (arc compost) i Merche Montenegro com a capitana d’equip.

Enhorabona a tothom!

Resultats CAMPIONAT D'ESPANYA 3D 2022

Castelo de Soutomaior (Pontevedra) del 17 al 19 de juny 2022.

ARC NU DONA
ATLETACAT. POSICIÓ
MIÑANO MIQUEL RosaNSD2
   
ARC NU HOME
ATLETACAT.POSICIÓ
ROMERO PEREZ DanielNSH7
SABATES TORRES CarlesNSH7
MARTIN MUÑOZ Jose MiguelNSH23
   
ARC COMPOST SENIOR DONA
ATLETACAT.POSICIÓ
FERNANDEZ RAMIREZ BeatrizCSD4
PITARCH LAGUNA MariaCSD5
   
ARC COMPOST SENIOR HOME
ATLETACAT.POSICIÓ
RICART ROIG JordiCSH5
FERNANDEZ PEREZ JoaquinCSH11
NUÑEZ FERNANDEZ Jose AntonioCSH25
MARTINEZ BONIFACIO DavidCSH33
   
ARC LONGBOW SENIOR HOME
ATLETACAT.POSICIÓ
FERNANDEZ BUIL XavierLSH26
MORENO ALEJOS FortunatoLSH27
   
ARC TRADICIONAL SENIOR DONA
ATLETACAT. POSICIÓ
IGLESIAS MARTINEZ Eva MariaTSD11
   
ARC TRADICIONAL SENIOR HOME
ATLETACAT. POSICIÓ
SANCHEZ TORRES Felix AntonioTSH7
SANCHEZ MIRABAL Juan CarlosTSH15
CARCAMO CANUTO CarlosTSH19
SANCHEZ SILGADO FRANCISCO J.TSH24
AHUMADA MENDEZ Juan CarlosTSH37
SANCHEZ ABAD AdrianTSH45
EQUIP CATALÀ ARC NU MIXTE
ATLETACAT.POSICIÓ
MIÑANO MIQUEL RosaEQ. CAT NU MIXTE1
ROMERO PEREZ DanielEQ. CAT NU MIXTE1
   
EQUIP CATALÀ (4 DIVISIONS)
ATLETACAT.POSICIÓ
MIÑANO MIQUEL RosaEQ. CAT 6
CARCAMO CANUTO CarlosEQ. CAT 6
FERNANDEZ BUIL XavierEQ. CAT 6
RICART ROIG JordiEQ. CAT 6
MERCHE MONTENEGROCAPITANA